Wielu znanych polskich artystów swoją popularność ogranicza jedynie do naszego kraju. Jednak są zespoły oraz muzycy, którzy równym, a często nawet i większym zainteresowaniem cieszą się w globalnej skali. Dowiedz się, które nazwiska i nazwy są rozpoznawane przez melomanów nie będących Polakami. Oto kilka z nich: 


Tomasz Stańko
Legendarny jazzman, od ponad 50 lat definiujący klasę tego gatunku w Polsce, ale nie tylko. W 1965 grał na trąbce na słynnym „Astigmatic” Krzysztofa Komedy, a pół wieku później regularnie nagrywa płyty i występuje na koncertach. Mieszka w Nowym Jorku, a płyty wydaje między innymi w kultowej wytwórni ECM, która już w latach 70. zapewniła mu międzynarodową rozpoznawalność.


Skalpel
Fani starego, polskiego hip-hopu na pewno kojarzą pierwszą płytę zespołu Grammatik, „EP+”, na której jeden z utworów został zremixowany przez ekipę Skalpel. Igor Boxx i Marcin Cichy, mistrzowie samplingu kultowych, jazzowych płyt, podbili Wielką Brytanię, na początku XXI wieku wiążąc się z wytwórnią Ninja Tune. O tym, w jak prestiżowym gronie się znaleźli, niech świadczy popularność Bonobo, The Cinematic Orchestra czy Amona Tobina. Muzyka Skalpel trafia właśnie do tych odbiorców, dzięki którym seria Polish Jazz została na nowo odkryta, na każdym z kontynentów.


Iza Lach
Fani polskich wokalistek zapewne bardziej kojarzą Margaret czy Sarsę, niż Izę Lach. Tymczasem ta ostatnia robi niezłą karierę w Stanach Zjednoczonych. Jako dziecko wygrała „Od przedszkola do Opola”. Tymczasem artystyczna charyzma wywindowała ją aż do Los Angeles, studia i wytwórni Snoop Dogga, kultowego rapera i celebryty. Wygrawszy konkurs na remix, zapewniła sobie kontrakt na wiele płyt wydawanych w USA i na całym świecie.Pozdrawiamy
Zespół Świat i Polacy

 

Pin It

Komputery

Czytaj

Dlaczego pies jest najlepszym przyjacielem człowieka?

Więcej…

Własny "ogródek" w mieszkaniu - do kuchni i dla ozdoby

Więcej…

Telefony

Codziennie

Morze Bałtyckie i jego tajemnice

Więcej…

Pamiętasz zapach ziemniaczków z ogniska?

Więcej…

Sport

Najciekawsze

Zdrowy sen

Więcej…

Zegar Biologiczny

Więcej…

Moda

Artykuły

Muffiny

Więcej…

Zupa z cukinii

Więcej…

Uroda

Zawsze Bądź

Czego nie wiemy na temat popcornu?

Więcej…

Czy wiesz kto był najbogatszy na świecie ?

Więcej…

Zdrowie

Na Bieżąco!

Największe drzewa świata

Więcej…

Tuńczyk błękitno-płetwy

Więcej…