Warzywa i owoce, podobnie jak człowiek w 85% do 98% to woda z witaminami, minerałami i przeciwutleniaczami. Warzywa i owoce zawierają też błonnik powstrzymujący od wchłonięcia zbyt dużej liczby kalorii. Musimy dobrze znać mechanizm wchłaniania wody, żeby się nawodnić. Około 1/5 wody wchłaniana jest w żołądku, zaś pozostałe 4/5 przyswajane jest w jelitach, nadmiar wydalany jest przez nerki. 

By zatrzymać ją w naszym organizmie, woda musi zawierać elektrolity, które rozpuszczają się w wodzie i przenoszą ładunki elektryczne. Do najważniejszych należą: sód, potas, wapń i magnez. Potas przemieszcza się między błonami komórkowymi przenosi substancje odżywcze i usuwa toksyny. Musi zachodzić między nimi odpowiednia równowaga. Ciężko przedawkować sód jedząc arbuza. Jednak przedawkowanie sodu może objawiać się przez nadmierne gromadzenie wody w organizmie: opuchnięcia, złe krążenie. Duży wpływ na prawidłowe działanie sodu i potasu ma magnez. Wapń, podobnie jak magnez uszczelnia naczynia krwionośne.
Warzywa i owoce są naturalnym źródłem elektrolitów. Dlatego picie wody z dodatkiem soku polepsza wchłanianie wypijanej wody.
Dobry przykład to wyciśnięcie pół pomarańczy do szklanki wody. Pomarańcza zawiera cukier, który pomaga w nawadnianiu organizmu. Jeśli dodajemy do wody sok z cytryny, musimy dodać do wody odrobinę miodu.

Woda z sokiem jest jak naturalny izotonik, zdrowszy niż kupny. Chociaż izotonik jest reklamowany jako zawierający zero kalorii, woda z dodatkami jest najzdrowsza. Picie wody wysoce mineralizowanej zawierającej duże ilości elektrolitów wapnia, magnezu, sodu i potasu również jest dobrym rozwiązaniem.

Uzupełnianie wody jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Podczas wykonywania intensywnych ćwiczeń woda wspomaga też spalanie tłuszczu. Jednak spalanie kalorii jest możliwe tylko dzięki wodzie bez soli. Wodę też trzeba umieć pić by się nawodnić.

Musimy pamiętać, że najlepiej pić wodę często a w małych ilościach. Pijąc duże ilości czystej wody możemy doprowadzić do rozrzedzenia płynów wewnątrzustrojowych co prowadzi do utraty wody z moczem. Wody dostarczanej organizmowi po prostu powinno być więcej niż tej wydalanej. Polecam więc sól himalajską ok. 9 gram na litr. Wiadomo nam przecież, że w soli kuchennej znajdują się minerały ale dziś już to nie jest tak zdrowa sól lecz tylko chlorek sodu.

Rowerzyści podczas jazdy rekreacyjnej powinni tak dobierać szybkość, żeby się nie pocić nadmiernie, żeby jazda była przyjemnością, a nie wysiłkiem. Zawodnicy wysokiego wyczynu jadą tak, żeby dać z siebie wszystko i wtedy występuje problem nawodnienia w czasie wysiłku. Zawodnika powinno się ważyć przed jazdą i po jej zakończeniu. Wówczas wiemy, ile wody po wysiłku powinien wypić. Dane amerykańskie z lat 40 ubiegłego wieku podają, że najlepszy dla mężczyzn jest rozcieńczony sok winogronowy. Każdy jednak powinien dobierać smak jaki najbardziej mu smakuje.

 

Pozdrawiamy 

Zespół Świat i Polacy

Pin It

Komputery

Czytaj

Jak dbać o kwiaty na balkonie

Więcej…

Awangardowy styl życia

Więcej…

Telefony

Codziennie

Norweska atrakcja - koniec świata

Więcej…

Morze Bałtyckie i jego tajemnice

Więcej…

Sport

Najciekawsze

Jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej?

Więcej…

Marihuana medyczna

Więcej…

Moda

Artykuły

Muffiny

Więcej…

Pyszna i prosta sałatka "gyros"

Więcej…

Uroda

Zawsze Bądź

Poznaj przybyszy z Afryki

Więcej…

Sprawdź co wiesz o piwie?

Więcej…

Zdrowie

Na Bieżąco!

Największe drzewa świata

Więcej…

Tuńczyk błękitno-płetwy

Więcej…